Öğrenci Eğitim Koçu Nedir?

Bireyin kendisini keşfetmesini ve kendisine hedefler koymasını sağlama, eğitim ve iş hayatında başarı isteğini artırma ve buna yönelik bireye çalışmalar yaptırma, bulunduğu sosyal ortamla ilişkilerini geliştirme, bunun için de bireye bir yol ve eylem planı hazırlanmasına denir.

Eğitim Koçu Kimdir?

 • Bireyin kendisini keşfetmesini,
 • Bireyin içindeki potansiyeli ortaya çıkarmasını,
 • Kendisine hedefler koymasını,
 • Eğitiminde başarı elde etmesini,
 • Sosyal ilişkileri geliştirmesini,
 • Bireye bir yol ve eylem planı hazırlanmasını sağlar.

Eğitim Koçluğu Neleri İçerir?

 • Eğitim koçu, periyodik olarak çocuğun notlarını takip eder.
 • Notlarının daha iyi olması için rehberlik çalışmalarını yapar.
 • Dersler ile ilgili performans ve proje ödevlerinin hazırlanmasın katkı sağlar.
 • Katıldığı deneme sınavları sonuçlarının analizi eder.
 • Çocuğun okulda öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla olan iletişimini takip eder.

Eğitim koçunun yaptığı bu görevler, çalıştıkları için veya farklı sebeplerle çocuklarının eğitim, sosyal ve sportif gelişim ile ilgilenemeyen bazı ebeveynlere büyük bir destek olmuş olur.

Eğitim koçu çocuğun eğitimi ile ilgilendiği gibi sosyal hayatına katkı sağlayacak bazı çalışmalar da yapar. Sinema, sanat, spor gibi etkinlikleri çocuğa uygun olanları seçmek, çocuğu haberdar etmek ve gitmesini(katılmasını)önermek.

Eğitim koçu, koçluk yaptığı kişilere sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerde hem eşlik edebilir hem de danışmanlık yapabilir. 

Eğitim koçu sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler için ne gibi çalışmalar yapar?

Ebeveynler çeşitli sebeplerle zamanları olmadığında; sosyal, kültürel ve sportif aktivite programları ile ilgilenemezler. Çocuk için hangi aktivitenin uygun olacağını bilemeyebilir, bunları bilse de hangi kursun uygun olacağını, katılma zamanını ve hatta ne kadar süre alacağı gibi konularda vakti olmayabilir. İşte bütün bunları ebeveynlere bir destek olarak çoğu zaman eğitim koçu yapar.

Eğitim koçunun danışmanlık yaptığı çeşitli sosyal aktiviteler;

Vizyonda bulunan ve çocuğun izlemesi için uygun olan bir sinema filmi izlemesini önerir. Belli dönemlerde tiyatro gösterimleri olur. Özellikle dünya tiyatro günü birçok yerde tiyatro gösterimleri olmaktadır veya Tiyatro Festivali gibi festival dönemlerinde… Eğitim koçu hem çocuğa hem de ebeveynlere uygun olan gösterimler konusunda bilgilendirme yapar.

Yüzme havuzu, futbol, atletizm vb gibi spor dallarından birini çocuğun yeteneği doğrultusunda ebeveynlere tavsiye eder. Bu spor dalları ile ilgili verilen kurslardan, kursların tarihlerinden ve ücretlerinden haberdar eder. Çocuğun kişisel gelişimine katkı sağlayacak resim, müzik, robotik eğitim vb. gibi bir kursu önerir.

Elbette bir çocuğun yukarıda sayılan tüm kurs ve etkinliklere birden katılımı mümkün değildir. Belirtmek istediğim nokta, bir eğitim koçunun danışmanlık anlamında yaptığı çalışmalardır.

Eğitim koçu aynı zamanda çeşitli aktivitelerde çocukla birlikte katılır. Örneğin; birlikte kısa süreli bir resim kursuna katılırlar. Eğer varsa, eğitim koçu yeteneği çerçevesinde çocuğa resim çalışmaları yaptırır.